Shërbimet e ofruara nga Klinikat dentare të Albamia Dent

fix

Devitalizacione dhëmbi

Kirurgji orale

Implantet dentare

Terapia konservative

Info.të dhënat personale

Dentistët Shqipëtar - Turizëm Dentar në Shqipëri

Ortodoncia

Endodonticia

Stomatologji estetike

Kirurgjia Maxillo-facciale

Parodontologjia

Implantology

Zbardhje dhëmbësh

Implantet dentare

Higjiena e dhëmbëve

{

info@albaniadent.com

© 2016 Nga Albania Dent - Dentistët në Shqipëri - Turizëm Dentar në Shqipëri - Rruga Pavarsia, 2008 Durrës (shiko në hartë) Tel: +39 3314041848

Qyteti i Durrësit në Shqipëri.

Marre nga Wikipedia


Durrësi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri. Qyteti ka mbi 200,000 banorë dhe njëkohësisht është qendra e prefekturës dhe qarkut të Durrësit. Është një nga qytetet më të lashtë dhe më të rëndësishëm ekonomikë të Shqipërisë. Durrësi është i vendosur në bregdetin qëndror shqiptar, rreth 33 km (21 mi), në perëndim të kryeqytetit Tiranë. Ai ndodhet në një nga pikat më të ngushta të Detit Adriatik, përballë porteve italiane të Barit (300 km/186 mi larg) dhe Brindisit (200 km/124 mi larg). Qyteti i Durrësit është i populluar nga rreth 202.000 banorë (me të dhënat e vitit 2009). Në qytetin e Durrësit ndodhet universiteti më i ri publik në Shqipëri i quajtur Aleksandër Moisiu. Durrësi mbahet mend edhe si kryeqyteti i shtetit shqiptar nga 7 marsi 1914 deri më 11 shkurt 1920. Durrësi u bë kryeqytet i Mbretërisë së Shqipërisë nga Princ Vidi kur ai zbarkoi më 7 mars 1914 e deri në vendimin e Kongresit të Lushnjës të datës 11 shkurt 1920 për shpalljen e Tiranës si kryqytetin e ri të shtetit shqiptar.


Durrësi mund të krahasohet me qytetet më të mëdha të Mesdheut të lashtë dhe mesjetar. Qyteti Dyrrah u ndërtua nga Ilirët Taulantë, dallëndyshasit në shekujt XIII–XI p. K. Banorët e parë të Dyrrahut, para ilirëve të quajtur protoilir, pellazgë, ngritën në rrethinat e këtij qyteti, vendbanimet e para parahistorike. Në kushtet e një klime mesdhetare, vendi më i përshtatshëm për banim ishte ajo e lumit Erzen (Ululeus) si dhe Ultësira Perëndimore përreth saj. Në bregdetin e Gjirit te Durrësit u vendos qëndra e parë apo limani me emrin Dyrrah. Sipas autorëve të lashtë, ky qytet u themelua nga dy mbretër me origjinë ilire të quajtur Dyrrah dhe Epidamn. Ai kishte edhe punishte të punimit të qeramikës, të metaleve, të pëlhurave të lëkurës, kantier për ndërtimin e anijeve etj. Dëshmi e zhvillimit të tregtisë janë monedhat prej bronzi e argjendi që janë prerë në Dyrrah. Ndërsa për lulëzimin urban dëshmon mozaiku i një dyshemeje, i quajtur Bukuroshja e Durrësit. Nga shekulli I–III e. s. qyteti i Dyrrahut përjetoi një periudhë lulëzimi, u bë qendër dhe porti kryesor i brigjeve të Adriatikut lindor.

Turizëm dentar në Shqipëri - Qyteti i  Durrësit - Vende për tu visituar

Amfiteatri i Durrësit

Amfiteatri Durazzo është një nga monumentet më të mëdhenj dhe më të rëndësishëm të shkëlqimit të rrallë që ka mbijetuar nga qyteti antik. Wasshtë ndërtuar në shekullin II para Krishtit C. Në mesjetën e vonë ajo u braktis. Në shekullin e 10-të u ndërtuan një kishëz dhe një varrezë mbi zonat dhe galeritë e saj. Dokumentacioni sugjeron që Amfiteatri ishte shumë i madh, me një kapacitet prej 20,000 spektatorësh. Diametri i saj ishte shumë më shumë se 120 metra. U nxor në dritë në vitin 1966, rastësisht, ndërsa një qytetar po gërmonte në kopshtin e tij. Fatkeqësisht vetëm një e katërta e Dyrrachium-it antik u minua për shkak të tërmeteve të vazhdueshëm që tronditën qytetin.

{
{

Muzeu arkeologjik i Durrësit

Muzeu arkeologjik të qytetit të Durrësit, në Shqipëri. Ajo u themelua në vitin 1951 nga arkeolog shqiptar Vangjeli Toci, është muzeu arkeologjik, vendi më i madh në muze muzeu ndodhet në afërsi të plazhit dhe në veri të muzeut janë në muret bizantine të shekullit VI, i ndërtuar pas visigoth pushtimin e 481.

Kalaja e qytetit të Durrësit

Kalaja u ndërtua nga perandori i Perandorisë Bizantine Anastasi I cili ka origjinën nga Durrësi. Në atë kohë, Anastasius e bëri Durrësin një nga qytetet më të fortifikuara në Adriatik. Riparime të mureve janë kryer që prej tërmetit shkatërrimtar të vitit 1273. Mureve mesjetare aktualisht rreth 4.6 metra në lartësi dhe tri hyrjet e disa prej kullave të fortifikimit janë ruajtur në gati një të tretën e gjatësisë fillestare të qytetit kala. Kalaja u përforcuar me disa kulla roje nga Republika e Venedikutdhe gjatë pushtimit të Shqipërisë nga Perandoria Osmane muret u përforcuar.[1]

Më 7 prill 1939, patriotët shqiptarë luftuan në muret e kalasë fashistët italian që pushtuan Shqipërinë. Në Durrës, një forcë prej vetëm 360 shqiptarë, kryesisht xhandarëve dhe banorë të qytetit, të udhëhequra nga Abaz Kupi, komandant i xhandarmërisë në Durrës, dhe Mujo Ulqinaku, një zyrtar detarë, u përpoq për të ndalur përparimin e italianëve. Të armatosur vetëm me armë të vogla dhe tre automatikë, ata patën sukses në mbajtjen italianët në gji për disa orë deri sa një numër i madh i tankeve të lehta zbarkuan nga anijet detare të këtij të fundit. Pas kësaj, rezistenca zvogëluar dhe brenda pesë orëve Italia kishte pushtuar të gjithë qytetin.[2]

{

 Bukuroshja e Durrësit

Bukuroshja e Durrësit është një mozaik i gjysmës së dytë të shekullit IV para erës sonë, i zbuluar në Durrës, në vitin 1916 nga arkeologu austriak Camillo Praschniker.

Eshtë mozaiku më i vjetër i zbuluar në Shqipëri deri më sot. Ka permasat 5.1 X 3m dhe është realizuar me gurë zalli shumëngjyrësh. Ne qendër është koka e zmadhuar e një gruaje, të cilën e rrethojnë bisqe me lule zambaku, lule këmbane e rozeta, që mbushin njëkohësisht gjithë sipërfaqen eliptike të mozaikut. Të gjitha janë vizatuar me gurë ngjyrash të ndryshme kurse sfondi është i zi.[1] Motive zbukurimi të ngjashme me këtë mozaik, kanë mozaikët bashkëkohës të Pelas (Maqedoni e Lashtë).[2] Sot ai është ekspozuar në një nga sallat e Muzeut Historik Kombëtar.

{

Arkeologëve austriak, Camillo Praschniker u kujdes për mozaikun, prandaj, është mirë të ruajtura. Në librin e tij Hulumtime arkeologjike në Shqipëri dhe mal të Zi (në gjermanisht: Archäologische Forschungen in Albanien und Montenegro), të botuar në Vjenë në vitin 1919, së bashku me Arnold Schober, Praschniker ishte i pari për të përfshirë imazhin e një mozaiku, duke e cilësuar atë si një kryevepër e artit figurative.

Pas përfundimit të luftës, La Bella di Durazzo ishte e mbuluar dhe nuk ishin të humbur gjurmët e, deri në vitin 1947, vit në të cilin ajo u rizbuluar nga arkeologëve durazzese Vangjel Toçi. Ajo është bërë gjerësisht i njohur në botën e artit e historisë vetëm pas vitit 1959.

Në vitin 1982, mozaikun u kujdes transferuar nga Durrësi dhe është pozicionuar në sallën kryesore të antikitetit, në kombëtare, Muzeu historik dhe shqiptare, ku ajo është ende e ekspozuar.

Plazhet e bukura të Durrësit

Plazhi klasik shqiptar i Durrësit

Sot Durrësi është një ndër plazhet më interesantë dhe modernë ku çdokush preferon të shkojë për t’u relaksuar. Shumë pranë Tiranës për gjithsecilin është një zgjedhje e shpejtë dhe e leverdishme. Duket se kohët e fundit interesi ndaj Durrësit është rritur sidomos nga shqiptarët jashtë kufirit si kosovarët, apo shqiptarët e Malit të Zi.

Autostrada që lidh qytetin bregdetar me kryeqytetin bën që atje të shkohet mjaft lehtë, pavarësisht trafikut që me stinën e verës vjen e rëndohet, kryesisht nga dyndja e pushuesve dhe mbërritja e emigrantëve. Ajo çfarë të shtyn drejt pushimeve në Durrës, është edhe mundësia për të njohur historinë e këtij qyteti të lashtë.

Në Periudhën Romake, atëherë njihej me emrin (Dyrrahu), ishte ndër qytetet detarë me një fortifikim të fuqishëm. Me pozitë strategjike dhe skelë të klasit të parë ai ishte kreu i rrugës Egnatia që lidhte Romën me Kostandinopojën. I frekuentuar që nga periudha socialiste, sot është ndër plazhet më të frekuentuar të vendit, ku pushuesit mund të gjejnë shërbime për të gjitha kategoritë dhe nivelet e pushuesve.

Bregdeti i Durrësit

Durrësi ofron një vijë të bollshme bregdetare me një numër të konsiderueshëm plazhesh, lokalesh e argëtimesh të pafund, deri në Kavajë, ku ndodhet një nga vendet më të pëlqyer për plazhin e të rinjve “Shkëmbi i Kavajës”.

Komplekse argëtimi, kuzhinë të shkëlqyer, bare verore, të gjitha këto e bëjnë plazhin e Durrësit dhe të Kavajës një mundësi që nuk duhet humbur.

{
{
Plazhi Golem Durres
{
Create a website